top of page

4 proste sposoby na piękne kwiaty w domu.

Kochasz kwiaty i chciałabyś je mieć w domu, na co dzień? Jak więc, je wybrać, ułożyć i jak o nie dbać, aby Cieszyć się nimi jak najdłużej?

Po pierwsze, zakupy. Kwiaty, obecnie możesz kupić na każdym kroku. W kwiaciarni, na bazarku, w markecie a nawet na stacji benzynowej. To ostatnie miejsce zdecydowanie odradzam :) Nie jest ważne gdzie kupisz kwiaty, ale czy kupisz je świeże i w dobrej kondycji. Zawsze sprawdź jak wyglądają końcówki łodyg. Jeśli różnią się kolorem od reszty łodygi np. są poczerniałe, pożółkłe lub obślizgłe to znaczy, że kwiaty stoją w wodzie już od dłuższego czasu i nie warto ich kupować. Drugim sposobem jest sprawdzenie czy łodygi wystają sporo spod folii, w którą są zapakowane kwiaty. Im mniej łodyg wystaje tym więcej razy były już podcinane. Oczywiście należy zwrócić również uwagę na wygląd samych kwiatów, ich stan rozkwitu i ewentualne uszkodzenia płatków i górnych liści.

Po drugie, naczynie. Najprostsza kompozycja do wykonania w warunkach domowych to ułożenie bukietu w wazonie. Wybieramy, więc wazon stosując zasadę: do dużych i wysokich kwiatów np. ostróżka, mieczyk, słonecznik dobieramy duży i wysoki wazon, do kwiatów mniejszych odpowiednio mniejszy wazon. Kiedy nabierzecie wprawy możecie poeksperymentować z proporcjami i je odwrócić np. układając drobne kwiaty na szczycie wysokiego wazonu. Kiedy już wybierzecie wazon pamiętajcie, aby dokładnie go umyć, ciepłą wodą z płynem do naczyń. Im czystsze naczynie tym dłuższa świeżość kwiatów. Aby tą świeżość dodatkowo przedłużyć dodajcie do wody specjalną odżywką do kwiatów (do kupienia w każdej kwiaciarni).

Po trzecie, technika układania kwiatów. Aby łatwo i szybko ułożyć kwiaty w wazonie zastosujcie technikę z wykorzystaniem taśmy klejącej. Do wymytego i wypełnionego, wodą z odżywką wazonu przyklejamy kawałki taśmy tak, aby na powierzchni otworu utworzyć kratkę. Wielkość oczek kratki dostosujcie do grubości łodyg. Układanie zacznijcie od kwiatów, które mają być na środku. Oczyśćcie każdą łodygę z liści do wysokości brzegu naczynia (to, co będzie w środku musi być bez liści), następnie podetnijcie łodygę ostrym nożem na skos i jak najszybciej ułóżcie w wodzie. Operacje powtarzajcie aż do wypełnienia wazonu. Kwiaty możecie uzupełnić zielenią. Pamiętając również o jej oczyszczeniu i podcięciu przed umieszczeniem w wazonie.

Po czwarte, ustawienie i pielęgnacja. Gotowy bukiet ustawcie w dobrze widocznym miejscu, ale daleko od intensywnego słońca, grzejącego kaloryfera lub innego źródła ciepła. Kwiaty cięte lubią chłód, ale nie lubią przeciągów. Kompozycję musicie obserwować, różne kwiaty wymagają różnej częstotliwości wymieniania wody. Ogólnie, zasada jest taka, że kiedy woda zaczyna robić się mętna lub zmieniać kolor należy wyjąć kwiaty, odkleić taśmę, wylać wodę i powtórzyć krok trzeci. Zatem myjemy dokładnie naczynie, nalewamy świeżej wody z odżywką, przyklejamy kratkę z taśmy, podcinamy łodygi i układamy bukiet.

Te proste zasady pozwolą Wam dłużej cieszyć się obecnością świeżych kwiatów w Waszym domu.

Po bardziej zaawansowane tajniki florystyki zapraszam na kolejne posty bloga florystycznego Gardenii.

Zdjęcia własne i zaczerpnięte z http://somethingturquoise.com

Witaj na blogu
Najnowsze posty
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page