top of page

Bezpłatna lekcja florystyki - Tulipany

Tym postem rozpoczynam mój środowy cykl postów dostarczających wiedzy z dziedziny florystyki. Zapraszam wszystkich uczniów, słuchaczy, kursantów szkół florystycznych, jak również, pasjonatów samouków zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o kwiatach, teorii kompozycji i technikach florystycznych. Zaczynam od kwiatów, które zwiastują wiosnę i cieszą pięknymi kolorami.

TULIPAN (L. Tulipa)

OPIS Tulipany mają kwiaty o kubełkowym kształcie w różnych formach, od smukłych do zaokrąglonych. Hybrydy, które są najczęściej uprawiane na kwiaty cięte są: - pojedyncze ( sześć płatków) - podwójne (peoniowe) - papuzie z potarganymi krawędziami płatków (dwukolorowe) - liliokształtne o spiczastych płatkach -strzępiaste z ząbkowanymi krawędziami płatków. Łodygi tulipanów, z których rozkwita pojedynczy kwiat, są gładkie i dość miękkie, na ogół mają od 20 do 45 cm długości. Jeden lub dwa długie liście okalają łodygę i często są pozostawione w bukietach. Niektóre odmiany tulipanów są lekko pachnące.

KOLORY Tulipany cięte są dostępne w szerokiej gamie odcieni czerwieni, różu, pomarańczy, brzoskwini / łososia / moreli, żółci, fiołków, lawendy, biały / kremowy / kości słoniowej, a także dwu i wielobarwne.

TRWAŁOŚĆ W WAZONIE Trwałość na poziomie konsumenta jest stosunkowo krótka, zwykle od trzech do sześciu dni, w zależności od odmiany, dbałości i stadium dojrzałości w trakcie zbioru.

SEZON

Sezon na tulipany rozpoczyna się około stycznia i trwa mniej więcej do maja. Poza sezonem tulipany są oczywiście dostępne u producentów holenderskich, ale mają już znacznie wyższą cenę.

PRZYGOTOWANIE

Natychmiast rozpakować tulipany po ich dostarczeniu do kwiaciarni, i sprawdzić jakość kwiatów. Usunąć wszelkie gumki/sznurki z łodyg. Następnie usunąć dolne liście i opłukać ciepłą, bieżącą wodą by zmyć brud i zanieczyszczenia. Podciąć łodygi ostrym nożykiem, odcinając, co najmniej 2 cm łodygi, aby usunąć wyschnięte końcówki, jak również wszelkie zabrudzenia i drobnoustrojów (bakterie), które mogły się tam zgromadzić, i które mogłyby utrudniać wchłanianie wody. Najlepiej odciąć całą białą część końcówki łodygi. Natychmiast po przycięciu łodygi, należy umieścić w pojemnikach z niewielką ilością, odstanej (mniej chloru) zimnej wody. Zimna woda zmniejsza szansę, że kwiaty będą gwałtownie rozkwitną. Większość odmian tulipanów nie potrzebuje substancji odżywczych zawartych w odzywkach do kwiatów, ale pomimo to zaleca się stosowanie odżywek, ze względu na składniki, które ograniczają rozwój drobnoustrojów w wodzie.

PRZECHOWYWANIE Tulipany lubią chłód i dużą wilgotność. Jeśli więc chcemy przechować kwiaty lub kompozycje z ich udziałem np. na ślub to najlepiej schować je do chłodni lub lodówki. Pojedyncze kwiaty należy przechowywać pionowo w pojemnikach, aby zapobiec wykrzywianiu łodyg.

WRAŻLIWOŚĆ NA ETYLEN Większość odmian tulipanów nie jest wrażliwa na gaz etylenowy.

DODATKOWE INFORMACJE Należy unikać umieszczania tulipanów w pojemnikach/wazonach/naczyniach z żonkilami/ narcyzami, ponieważ podczas cięcia, narcyzy wydzielają śluz, które negatywnie wpływa na trwałość tulipanów. Zjawisko to nazywamy allelopatią. Narcyzy i tulipany, można mieszać w kompozycjach tylko po tym jak będziemy je kondycjonować oddzielnie przez kilka godzin. Po upływie tego czasu, większość szkodliwych związków zostaje zneutralizowana i nawet, jeśli narcyzy są ponownie podcinane, nie wpłynie to na trwałość ciętych tulipanów. Tulipany są geotropiczne (wyginają się pod wpływem grawitacji) i fototropiczne (wykrzywiają się w kierunku światła.

Aby jak najdłużej cieszyć się kompozycjami z tulipanów kupujmy je, gdy są w formie ścisłych pąków z widocznym kolorem kwiatów. Tylko niektóre odmiany, powinny być zbierane i kupowane w bardziej dojrzałym stadium. W każdym przypadku, wybierajmy kwiaty o prostych i mocnych, zielonych liściach, bez przebarwień.

WSKAZÓWKI DO PROJEKTOWANIA KOMPOZYCJI FLORYSTYCZNYCH

Tulipany mogą być wyzwaniem dla florysty, nie tylko ze względu na ich geotropizm i fototropizm, ale również, dlatego, że ich łodygi wydłużają się nawet po ścięciu. Dlatego wielu projektantów umieszcza tulipany głębiej niż zaplanowali ostatecznie, przewidując ich wzrost. Drutowanie kwiatów nie zapobiega wydłużeniu łodyg i nie jest zalecane.

CIEKAWOSTKI

Co roku w ogrodach KEUKENHOF – jednej z największych atrakcji Holandii odbywa się „Festiwal tulipanów”. Na terenie 32ha można podziwiać ponad 7 milionów tulipanów wszelkich odmian. W tym roku tematem przewodnim jest twórczość Vincenta Van Gogha.

Bukiety i zdjęcia - Pracownia Gardenia

Witaj na blogu
Najnowsze posty
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page