top of page

Bezpłatna lekcja florystyki - Anemony

Kolejna lekcja i kolejne kwiaty, które swoimi kolorami rozpraszają zimową szarość i zwiastują wiosnę. Poznajcie bliżej anemony.

ANEMON

Nazwa botaniczna: Zawilec wieńcowy (L. Anemone coronaria)

OPIS Zawilce mają okrągłe kwiaty, które mogą otwierać się do około 3 do 7 cm średnicy. Istnieją odmiany pojedyncze (grupa "Caen") i podwójne (grupa "św. Brygidy"). Anemony mają okółek lub koronkowy kołnierz, z liści tuż pod kwiatem. Łodygi są bezlistne, nieco kruche i zwykle wahają się od 30 do 45 cm długości. KOLORY Kolory to biały, niebieski oraz gama czerwieni i fioletów, w tym szkarłat, róż, bordo, czerwono-fioletowy, lawendowy, niebiesko-fioletowy. Są również dostępne odmiany dwubarwne. Środki tych kwiatów są zazwyczaj czarne; jednak niektóre odmiany mają środki "neutralne" (białe, kremowe, żółte lub jasnozielone). TRWAŁOŚĆ W WAZONIE Trwałość anemonów jest stosunkowo krótka, trzy do ośmiu dni, więc najlepiej jest sprzedać je w ciągu dwóch dni od daty ich otrzymania.

SEZON W Polsce sezon na anemony trwa mniej więcej od grudnia do czerwca. Niektóre odmiany są dostępne prawie cały rok, ale znacznie trudniej je zdobyć. PRZYGOTOWANIE Anemony łatwo więdną bez wody, należy więc rozpakować je zaraz po przyjeździe do pracowni lub domu. Usunąć wszelkie gumki/wiązania z łodyg, ale pozostawiać je w folii, aby utrzymać proste łodygi. Obowiązkowo należy podciąć łodygi ostrym nożem, usuwając ok. 3 cm końcówki. Zabieg ten pozwala wyeliminować zanieczyszczenia i mikroorganizmy, znajdujące się na końcach łodyg. Natychmiast po podcięciu kwiaty trzeba umieścić w wymwtych ciepłą wodą z detergentem pojemnikach z wodą z niewielkim dodatkiem odżywki do kwiatów. Po obróbce anemony umieścić w chłodnym i ciemnym miejscu w celu uwodnienia, przez co najmniej dwie godziny przed sprzedażą lub układaniem w kompozycji. Dopiero po tym czasie możemy rozpakować kwiaty z folii. WRAŻLIWOŚĆ NA ETYLEN Zawilce są bardzo wrażliwe na gaz etylenowy, który powoduje u nich opadanie płatków. Kwiaty dostępne na naszym rynku najczęściej są zabezpieczane przed etylenem przez hodowcę. W kompozycjach należy chronić je jednak przed źródłami etylenu (np. przekwitające kwiaty, owoce, dym papierosowy).

DODATKOWE INFORMACJE Anemony, podobnie jak tulipany źle znoszą połączenia z narcyzami, ponieważ żonkile wydzielają soki, które mogą skrócić trwałość anemonów. Informacje jak postępować w tym przypadku znajdziesz w poście o tulipanach. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknem tych kwiatów, przy zakupie wybierz te, które dopiero zaczynają się otwierać i mają grube i wytrzymałe łodygi. Anemony są delikatne, należy więc zwrócić uwagę czy nie widać na nich „siniaków”, pleśni i odbarwionych liści. Podczas pracy z tymi kwiatami warto zakładać lateksowe rękawiczki, gdyż pod czas cięcia wydobywa się z ich łodyg silnie drażniący olejek, który może powodować kontaktowe zapalenie skóry u niektórych osób. Spożycie jakiejkolwiek części tych kwiatów może powodować lekkie podrażnienie żołądka u niektórych ludzi i zwierząt.

WSKAZÓWKI DO PROJEKTOWANIA KOMPOZYCJI FLORYSTYCZNYCH Anemony są bardzo wdzięcznymi, delikatnymi kwiatami, często dodawanymi do bukietów ślubnych. Dzięki swoim bezlistnym łodygom i okrągłym kwiatom pięknie wyglądają również w wiązaniach paralelnych (równoległych).

Zdjęcia www.pixabay.com

Witaj na blogu
Najnowsze posty
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page