Bezpłatna lekcja florystyki - teoria kompozycji
Natura jest mistrzynią kompozycji, jako floryści mamy to szczęście, że możemy podglądać ją do woli i zrobić z niej swoje wieczne źródło inspiracji.
Dzisiaj chciałabym przybliżyć Wam podstawową wiedzę z teorii kompozycji florystycznych. Zaczynając od początku, czym jest kompozycja?

Kompozycja dekoracyjna
Najprościej mówiąc - Kompozycja to układ wielu elementów stanowiących jedną, harmonijną całość. Powyższe elementy to: punkty (kwiaty lub ich grupy), linie (powstałe z połączenia punktów, lub zaznaczane przez łodygi, bezlistne pędy i gałęzie), kolory, faktury, formy i proporcje.
Aby z tych elementów powstała konkretna kompozycja florystyczna, przed przystąpieniem do jej projektowania lub wykonywania należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Najważniejsze z nich to:
-Określenie celu kompozycji
-Wybór materiału
-Oczekiwania odbiorcy
-Wpływ kompozycji na psychikę (kolorami i zapachami możemy wywołać wrażenie spokoju lub pobudzenia w zależności od potrzeb)
-Wymagania fizjologiczne roślin (inne rośliny dobierzemy do kompozycji w nocnym klubie a inne do przeszklonego lobby hotelowego)
-Dostosowanie formy do wnętrza i miejsca ekspozycji (np, czy kompozycja będzie widoczna ze wszystkich stron czy tylko z jednej)

Kompozycja wegetatywna http://www.houzz.com
Kiedy już mamy jasność co do celu, warunków, otoczenia itd. zastanawiamy się jaki rodzaj kompozycji będzie najbardziej odpowiedni.
Charakterystykę porównawczą rodzajów kompozycji przedstawia w skrócie poniższa tabela.


Kompozycja formalno-linearna
www.flickr.com