top of page

Bezpłatna lekcja florystyki - teoria kompozycji

Natura jest mistrzynią kompozycji, jako floryści mamy to szczęście, że możemy podglądać ją do woli i zrobić z niej swoje wieczne źródło inspiracji.

Dzisiaj chciałabym przybliżyć Wam podstawową wiedzę z teorii kompozycji florystycznych. Zaczynając od początku, czym jest kompozycja?

Kompozycja dekoracyjna

Najprościej mówiąc - Kompozycja to układ wielu elementów stanowiących jedną, harmonijną całość. Powyższe elementy to: punkty (kwiaty lub ich grupy), linie (powstałe z połączenia punktów, lub zaznaczane przez łodygi, bezlistne pędy i gałęzie), kolory, faktury, formy i proporcje.

Aby z tych elementów powstała konkretna kompozycja florystyczna, przed przystąpieniem do jej projektowania lub wykonywania należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Najważniejsze z nich to:

-Określenie celu kompozycji

-Wybór materiału

-Oczekiwania odbiorcy

-Wpływ kompozycji na psychikę (kolorami i zapachami możemy wywołać wrażenie spokoju lub pobudzenia w zależności od potrzeb)

-Wymagania fizjologiczne roślin (inne rośliny dobierzemy do kompozycji w nocnym klubie a inne do przeszklonego lobby hotelowego)

-Dostosowanie formy do wnętrza i miejsca ekspozycji (np, czy kompozycja będzie widoczna ze wszystkich stron czy tylko z jednej)

Kompozycja wegetatywna http://www.houzz.com

Kiedy już mamy jasność co do celu, warunków, otoczenia itd. zastanawiamy się jaki rodzaj kompozycji będzie najbardziej odpowiedni.

Charakterystykę porównawczą rodzajów kompozycji przedstawia w skrócie poniższa tabela.

Kompozycja formalno-linearna

www.flickr.com

Witaj na blogu
Najnowsze posty
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page