Bezpłatna lekcja florystyki- technika wiązania bukietów
Techniki florystyczne to podstawa warsztatu florysty. Dzisiaj pierwsza technika, czyli wiązanie bukietów. W ramach tej techniki wyróżniamy dwa rodzaje wiązania.

Bukiet i zdjęcie: Pracownia Gardenia
1. Wiązanie spiralne Materiał do wiązanki dokładamy kolejno, układając łodygi zawsze pod kątem i zawsze skierowane w tym samym kierunku. Łodygi znajdujące się najdalej od środka wiązanki układamy pod większym kątem. Materiał rozkładamy równomiernie obracając wiązankę w ręku.
W wiązaniu spiralnym mamy tylko jedno miejsce wiązania w punkcie gdzie stykają i klinują się łodygi . W miejscu wiązania i poniżej nie mogą znajdować się liście, kolce i pędy boczne. Należy więc wcześniej oczyścić dolne partie kwiatów i zieleni. Po związaniu bukietu, przycinamy wszystkie łodygi na tej samej wysokości. Prawidłowo ułożony i związany bukiet spiralny będzie stabilnie stał, np. w płaskim naczyniu.

Zdjęcie: http://bloomtube.com/
2. Wiązanie równoległe (paralelne)
Materiał układamy pionowo, równolegle do siebie. Wiązanki takie mogą mieć kilka miejsc wiązań, które zapewniają stabilność i zabezpieczają kompozycję. Łodygi w tym wiązaniu podcinamy prosto na równej wysokości. Do wiązania równoległego najlepiej nadają się proste, wysmukłe kwiaty o gładkich, bezlistnych łodygach, np. Cantedeskia, amarylis, anemon, gerbera, narcyz, śniedek.
W kolejnych postach poznacie inne techniki, takie jak technika klejenia, drutowania, szynowania, mocowannia, itd. Zapraszam i pozdrawiam serdecznie Kasia