top of page

Bezpłatna lekcja florystyki - kolory część I

Kolor jest bardzo ważnym elementem każdej kompozycji florystycznej. Wiedza o nim daje nam wieksze mozliwości jego celowego wykorzystania.

Za oknem ciągle szaro i zimno, dlatego zaczynamy od kolorów najbardziej energetycznych.

Czerwony

Czerwony jest kolorem bardzo intensywnym emocjonalnie. Przenosi kompozycje na plan pierwszy. Powinien być używany, jako akcent stymulowania ludzi do podjęcia szybkiej decyzji. To kolor krwi, dlatego równie dobrze podkreśla emocje wojny, siły, zagrożenia, determinacji jak i pasji czy też pragnienia miłości. Kolor czerwony jest idealną barwą do robienia „dużego wrażenia”. Czerwień często przywołuje erotyczne odczucia (czerwone usta, czerwone paznokcie, czerwona dzielnica, kobieta w czerwieni). Równie dobrze podkreśla też zagrożenie (wysokie napięcie, światła drogowe i znaki stop). Ten kolor jest też mocno połączony z energią, dlatego też jest eksponowany przy pobudzaniu kreatywności i motywacji pracowników, podniesienia energii pomieszczenia, podkreślenia mocy np.. sportowych samochodów.

  • Jasna czerwień– podkreśla radość, seksualność, pasję, czułość oraz miłość. Różowy – oznacza romantyczność, miłość i przyjaźń. Ciemna czerwień– jest połączona z wigorem, siłą woli, gniewem, przywództwem. Brązowy – Sugeruje stabilność, podkreśla klasyczny prestiż

Pomarańczowy

Kolor pomarańczowy. Jest połączeniem energii czerwieni oraz pogodności koloru żółtego. Jest barwnym określeniem nie tylko radości, ale i fascynacji, jak i determinacji. Kolor uwielbiany szczególnie wśród ludzi młodych. Jako kolor cytrusowy pomarańczowy doskonale stymuluje apetyt. Dzięki temu we florystyce najlepiej spełnia swoją funkcję na stolikach restauracyjnych i kawiarnianych. Pomarańczowy jest tez kolorem przemawiającym do młodzieży. Jakie jest znaczenie koloru pomarańczowego?

  • Ciemny pomarańczowy – odzwierciedla podejrzliwość, oszustwo. Jasny pomarańczowy – nawiązuje do optymizmu, ciepła i pozytywnej energii Czerwona pomarańcz – nawiązuje do pragnienia, przyjemności, dominacji i agresji. Złoty – wywołuje uczucie prestiżu, często podkreśla wysoką jakość

Zdjęcia: https://pixabay.com/

Pozdrawiam Kasia

Witaj na blogu
Najnowsze posty
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page