Bezpłatna lekcja florystyki - Anemony

January 27, 2016

Kolejna lekcja i kolejne kwiaty, które swoimi kolorami rozpraszają zimową szarość i zwiastują wiosnę. Poznajcie bliżej anemony.

 

ANEMON

Nazwa botaniczna: Zawilec wieńcowy (L. Anemone coronaria)
 

OPIS
Zawilce mają okrągłe kwiaty, które mogą otwierać się do około 3 do 7 cm średnicy.
Istnieją odmiany pojedyncze (grupa "Caen") i podwójne (grupa "św. Brygidy").
Anemony mają okółek lub koronkowy kołnierz, z liści tuż pod kwiatem. Łodygi są bezlistne, nieco kruche i zwykle wahają się od 30 do 45 cm długości.

KOLORY
Kolory to biały, niebieski oraz gama czerwieni i fioletów, w tym szkarłat, róż, bordo, czerwono-fioletowy, lawendowy, niebiesko-fioletowy. Są również dostępne odmiany dwubarwne. Środki tych kwiatów są zazwyczaj czarne; jednak niektóre odmiany mają środki "neutralne" (białe, kremowe, żółte lub jasnozielone).

TRWAŁOŚĆ W WAZONIE
Trwałość  anemonów jest stosunkowo krótka, trzy do ośmiu dni, więc najlepiej jest sprzedać je w ciągu dwóch dni od daty ich otrzymania.

 
SEZON
W Polsce sezon na anemony trwa mniej więcej od grudnia do czerwca. Niektóre odmiany są dostępne prawie cały rok, ale znacznie trudniej je zdobyć.

PRZYGOTOWANIE
Anemony łatwo więdną bez wody, należy więc rozpakować je zaraz po przyjeździe do pracowni lub domu. Usunąć wszelkie gumki/wiązania z łodyg, ale pozostawiać je w folii, aby utrzymać proste łodygi.
Obowiązkowo należy podciąć łodygi ostrym nożem, usuwając ok. 3 cm końcówki. Zabieg ten
pozwala wyeliminować zanieczyszczenia i mikroorganizmy, znajdujące się na końcach łodyg. Natychmiast po podcięciu kwiaty trzeba umieścić w wymwtych ciepłą wodą z detergentem pojemnikach z wodą z niewielkim dodatkiem odżywki do kwiatów.
Po obróbce anemony umieścić w chłodnym i ciemnym miejscu w celu uwodnienia, przez co najmniej dwie godziny przed sprzedażą lub układaniem w kompozycji. Dopiero po tym czasie możemy rozpakować kwiaty z folii.

WRAŻLIWOŚĆ NA ETYLEN
Zawilce są bardzo wrażliwe na gaz etylenowy, który powoduje u nich opadanie płatków. Kwiaty dostępne na naszym rynku najczęściej są zabezpieczane przed etylenem przez hodowcę.
W kompozycjach należy chronić je jednak przed źródłami etylenu (np. przekwitające kwiaty, owoce, dym papierosowy).

 

DODATKOWE INFORMACJE
Anemony, podobnie jak tulipany źle znoszą połączenia z narcyzami, ponieważ żonkile wydzielają soki, które mogą skrócić trwałość anemonów. Informacje jak postępować w tym przypadku znajdziesz w poście o tulipanach.
 
Aby jak najdłużej cieszyć się pięknem tych kwiatów, przy zakupie wybierz te, które dopiero zaczynają się otwierać i mają grube i wytrzymałe łodygi. Anemony są delikatne, należy więc zwrócić uwagę czy nie widać na nich „siniaków”, pleśni i odbarwionych liści.

Podczas pracy z tymi kwiatami warto zakładać lateksowe rękawiczki, gdyż pod czas cięcia wydobywa się z ich łodyg silnie drażniący olejek, który może powodować kontaktowe zapalenie skóry u niektórych osób.  Spożycie jakiejkolwiek części tych kwiatów może powodować lekkie podrażnienie żołądka u niektórych ludzi i zwierząt.

 

 

WSKAZÓWKI DO PROJEKTOWANIA KOMPOZYCJI FLORYSTYCZNYCH
Anemony są bardzo wdzięcznymi, delikatnymi kwiatami, często dodawanymi do bukietów ślubnych.
Dzięki swoim bezlistnym łodygom i okrągłym kwiatom pięknie wyglądają również w wiązaniach paralelnych (równoległych).

 

 

Zdjęcia www.pixabay.com   

Please reload

Witaj na blogu
Najnowsze posty
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Katarzyna Malec "Gardenia"

30-617 Kraków, ul. Wyżynna 22

tel. +48 795 158 195

email pracowniagardenia@gmail.com

Godziny otwarcia:
Ze względu na częstą pracę poza pracownią, zapraszamy tylko na umówione spotkania.

Współpracują z nami
Life is elsewher
W stronę słońca
Abc ślubu
:awendowe Termy